EKO İKLİM NEDİR?

Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı ve Paris İklim Anlaşması gereğince Türkiye, 2053 yılına kadar 60 milyar Avro “Karbon Vergisi” yükü ile karşı karşıyadır.

Bu devasa kaynağı ülke ekonomisine kazandırmak için yapılacak ilk iş, küresel ısınma kaynaklı iklim değişikliği konusunda işletmelerimizde ve toplum genelinde farkındalık oluşturmaktır.

EKO İKLİM: EKONOMİ VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ZİRVESİ / FUARI, bu amaca yönelik olarak atılacak ilk ve en güçlü adım olacaktır.

“İklim Değişikliği” ve “Yeşil Dönüşüm” konularında küresel düzenlemelere en doğru şekilde ve hızla hazırlanmak, iklim değişikliği ile mücadele ve ekonomiye etkisinin en aza indirilmesi için ortak akıl oluşturmak amacıyla 30-31 Mart tarihleri arasında ATO Congresium’da gerçekleşecek Zirve, dünyanın ilk ekonomi ve iklim değişikliği fuarına da ev sahipliği yapacak.

Ankara’da karbon nötr olarak gerçekleştireceğimiz Zirve’ye; devlet başkanları, kamu kurumları temsilcileri, yirmiyi aşkın uluslararası kurum ve kuruluş, otuzu aşkın üniversiteden akademisyen, iyi örnek uygulamalarıyla belediyeler, organize sanayi bölgeleri, teknokentler ve sektör temsilcileri katılacaktır.

12.000 katılımcı, 50.000 çevrimiçi ve uzaktan ziyaretçi hedeflediğimiz Zirve’de; 4.000 m²’lik alanda, “Ekonomi ve İklim Değişikliği” temalı Fuar ve İklim Müzesi kurulacak; ulusal ve uluslararası 150 konuşmacının yer aldığı yirmiyi aşkın oturum yapılacak, B2B görüşmeleri, sertifikalı eğitim programları, eğitimler, workshoplar, sergiler gerçekleştirilecek; konserler, dinletiler ile mini gösteriler sahnelenecektir.

Eko İklim Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

EKO-İKLİM OLUŞUMU NEDEN ÖNEMLİ?

Avrupa Birliği Yeşil Mutabakat* politikasını uygulamaya koydu.

Türkiye; Paris İklim Anlaşması’nın tarafı ve önemli sorumlulukların yüklenicisi.

Ülkemizin küresel ticaretteki payını artırmak, “Dünyanın Yeni Tedarik Merkezi” fırsatını kaçırmamak için kritik bir adım.

Her şeye rağmen inanç ve kararlılıkla çalıştığımız sürece insanlığın ve tüm canlıların geleceği için daha yaşanabilir bir dünya…

“Kirleten Öder”

prensibiyle ülkemizdeki ihracatçılar “Karbon Vergisi” ödemek durumunda kalacak!

2026’dan itibaren 2 milyar euro, önümüzde 30 yıl içinde 60 milyar euro ödeneceği öngörülüyor. (Bu para iklim değişikliğiyle mücadelede ceza yerine yeni teknolojilere, yeni yatırımlara, istihdama, üretime çözüm önerilerine aktarıldığı takdirde faydalı olacak; ülkemizin kalkınmasında büyük rol oynayacaktır.)

CO²60MiLYAREUROVERGiSi